Üldmenüü
Facebook
Õpiobjektide menüü

Tähtsamad interpreedid

Info nägemiseks vajuta küsimuse taga olevale noolekesele.

EESTI AKORDIONISTID

RAIMOND VALGRE

RAIMOND VALGRE

(7.oktoober 1913- 31.detsember 1949)

Valgre02

Raimond Valgre  oli eesti akordionist, kes kogus rohkem tuntust heliloojana. Tema lood on muutunud üldrahvalikeks lauludeks. Juba lapseeas huvitus ta muusikast: mängis klaverit, akordionit, trumme ja kitarri.

Aastal 1931 lõpetas ta Tallinna Riigi Ühistehnikagümnaasiumi ehitustehnikakursuse. Pärast kaitseväeteenistust Pioneerpataljonis algas tema kutselise muusiku tee mitmetes restoraniansamblites.

Teise maailmasõja ajal kuulus ta Eesti laskurkorpusse. Valgre on maetud Tallinna Metsakalmistule.

Valgre01

Raimond Valgrest on tehtud eluloofilm “Need vanad armastuskirjad” ning lavastus “Autori surm” Tartu Uues Teatris.

Aastal 1988 avati Raplas Valgre kodumajal mälestustahvel. 2008. aastal avati Pärnus Raimond Valgre mälestusmärk (skulptor Rait Pärg).

Raimond Valgre tuntumad laulud on Muinaslugu muusikas, Õige valik, Helmi ja Saaremaa valss. Tema lugu Muinaslugu muusikas tuli ettekandele ka 2002.aastal Eestis toimunud Eurovisiooni lauluvõistlusel.

ARNE OIT

ARNE OIT

(3. detsember 1928 – 28. november 1975)

Oit01

Arne Oit  oli eesti helilooja ja akordionist.

Aarne Oit alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakoolis. Kompositsiooni õppis ta Tallinna Riiklikus konservatooriumis Mart Saare ja Heino Elleri juures ja lõpetas 1956.aastal. Kooli kõrvalt õppis ta iseseisvalt akordioni mängima.

1947. aastal alustas ta kutselise akordionistina tegevust restoranis Du nord. Aaastatel 1947- 1949 kuulus ta ansamblisse Rütmikud ja viljeles improvisatsioonilist jazzi. Hiljem kuulus ta veel Eesti NSV Riikliku Filharmoonia estraadiorkestrisse ja Eesti Raadio instrumentaalansamblisse. Ta oli eesti üks parimaid jazzimprovisaatoreid. Lisaks pillimängule koostas ta ka mitmeid kogumikke nagu Tantsurütmis, Kutse tantsule ja Laulge kaasa!

Tema tuntumad laulud on  Suveöö, Lõke preerias ja Unustiste jõel.

TIIT KALLUSTE

TIIT KALLUSTE

02.04.1962

Kalluste02Tiit Kalluste on eesti akordionist, pedagoog ja helilooja. Ta on lõpetanud G.  Otsa nimelise muusikakooli 1981.aastal ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1986.aastal.  Samas aastast alates on ta tegutsenud muusikuna peamiselt jazz- ja maailmamuusika vallas.

Ta on andnud palju kontserte nii eestis kui ka välismaal muuhulgas ka Pori rahvusvahelisel jazzifestivalil ja Dahlsbruki jazzifestivalil.

Kalluste01

Ta on Tiit Kalluste Jump Bandi eestvedaja ning teinud koostööd paljude muusikutega nii eestist kui ka välismaalt. Ta on põhjamaist etnojazzi mängiva projekti „Põhjala saarte hääled“ autor. 2003.aastal tõi ta koos Villu Veskiga välja kava Tango Nuevo.

1998.aastast on ta Tallinna Georg Otsa nimelise muusikakooli akordioni- ja improvisatsiooni õpetaja.  Ta on olnud ka Eesti Akordioniliidu president.

HENN REBANE

HENN REBANE

 

Henn RebaneRebane02Henn Rebane on lõpetanud Georg Otsa nimelise muusikakooli ja Eesti Muusikaakadeemia. Ta on väga mitmekülgne akordionist ja mänginud akordionimuusikat väga erinevatest žanritest.

Ta on andud soolokontserte paljudes riikides ning esinenud ka Tallinna Kammerorkestriga. Lisaks tavalisele akordionile võttis 1981.aastal kasutusele synthakordioni ning hiljem midi- ja valikbassidega akordioni.

Ta on olnud Eesti esimeste rahvsvaheliste akordionifestivalide idee autor ja organiseerija ning väljaandud mitmeid noodikogumikke.

Henn Rebane on ka Eesti Akordioniliidu looja.

Rohkem infot: www.hennrebane.ee Intervjuu: www.ohtuleht.ee

JAAK LUTSOJA

JAAK LUTSOJA

18.05.1971

Lutsoja02Jaak Lutsoja on eesti akordionist, helilooja ja pedagoog. Ta on õppinud akordioni Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi muusikaklassis ja Georg Otsa nimelises muusikakoolis. 1997.aastast tegutseb vabakutselise muusikuna. Lisaks on Lutsoja Saue muusikakooli, Taru Heino Elleri nimelise muusikakooli ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud.

Lutsoja01

Jaak Lutsoja on mänginud erinevates koosseisudes ja andnud lisaks Euroopa riikidele kontserte ka Venemaal ja Ameerika Ühendriikides. Ta on musitseerinud koos selliste muusikutega nagu Oleg Pissarenko, Erkki Otsman, Siiri Sisask, Silvi Vrait, Jaak Jürisson, Karl Madis, Tõnis Mägi, Hedvig Hanson ja Henn Rebane. Ta on osalenud ka mitmetel rahvusvahelistel konkursitel.  Vanemuise tantsuetenduses Carrrrmen, millele kirjutas muusika Ardo Ran Varres , oli laval orkestri asemel akordionist Jaak Lutsoja.

2010.aastal andis ta välja esimese sooloplaadi Contrarian Grooving, mis valiti 2011.aasta septembris Euroopa Jazziraadio nädala plaadiks.  2013.aastal valmis Jaak Lutsoja Quintetil koostöös ooperilaulja Kersi- Ala Murriga argentiina tangodest inspireeritud plaat Adios Nonino.

REET LAUBE

REET LAUBE

 

Laube01Laube02Reet Laube alustas muusikaõpinguid  Võru muusikakoolis. Ta on lõpetanud  Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Taani Kuningliku Muusikaakadeemia.

Reet Laubele meeldib mängida sooloakordionile kirjutatud muusikat kui ka kammermuusikat. Ta on mänginud erinevaid stiile alates klassikalisest ning lõpetades kaasaegse ning kergema muusikaga. 2012.aastal andis ta välja plaadi „Lähenemine“.

Koduleht:  reetlaube.webs.com

 

AKORDIONISTID MAAILMAS

ART VAN DAMME

ART VAN DAMME

09.04.1920-15.02.2010

Artvandamme01Art van Damme oli ameerika  jazzakordionist. Ta oli sündinud Michiganis kuid hakkas akordioni õppima peale kolimist Chicagosse 1934.aastal. 1941.aastal liitus ta Ben Bernie ansambliga, kus mängis akordionit. Ta on seadnud palju Benny Goodmani muusikat akordionile. Aastatel 1945-1960 mängis ta erinevates raadio- ja telesaadetes.  Ta on lindistanud 130 15- minutilist omanimelist saadet The Art Van Damme Show NBC raadio jaoks.

Art van Damme on andnud palju kontserte lisaks Ameerikale ka Euroopas ja Jaapanis.

VAATA JA KUULA:

http://www.youtube.com/watch?v=MNCM_dBeWQk

RICHARD GALLIANO

RICHARD GALLIANO

12.12.1950

Galliano01Galliano02Richard Galliano on prantsuse akordionist. Lisaks akordionile mängib ta ka trombooni, bandooniumi ja klaverit. 

Richard Galliano alustas akordioniõpinguid juba neljaaastaselt.  Pärast õpinguid Nizza Muusika Akadeemias hakkas ta kuulama jazzmuusikat. Eriti vaimutas teda trompetimängija Clifford Brown. Richard Gallianot vaimustas tema toon ja dünaamika ning ta tahtis seda akordioni peal jäljendada.

Ta on teinud koostööd paljude muusikutega nende hulgas ka Chet Bakeri, Ron Carteri, Michael Petrucciani ja Toots Thielmansiga.

PIETRO DEIRO

PIETRO DEIRO

1888-1954

Derio01Pietro Deiro oli 20.sajandi üks kõige olulisemaid akordioniste.

Ta sündis 1888.aastal Salto Canaveses Itaalias. 1907.aastal emigreerus aga Pietro Deiro Ameerika ühendriikidesse. 1908.aastal hakkas ta Seattles mängima diatoonilist nuppakordioni, kuid pärast venna saabumist ameerikassa hakkas ka tema mängima tavalist piano-akordioni. Mõlemast vennast said oma ringkonnas kuulsused.

Pietro Deriro lindistas mitmeid plaate Victor Talking Machine Company all. Suure majanduskriisi ajal õnnestus tal avada New Yorgis oma stuudio Accordion Music Publishing Company, mida hiljem tundi lihtsalt Pietro Deiro stuudio nime all. Ta oli Ameerika akordionistide assotsatsiooni esimene president ja kutsus ennast „akordioni isaks“.

TUNNED JA TEAD TÄHTSAMAID INTERPREETE?

JÄTKA TEISE TEEMAGA:

AKORDIONI AJALUGU

(kliki nupule)

TÖÖTANUD LÄBI TEOREETILISE MATERJALI AKORDIONI AJALOOST JA INTERPREETIDEST, TEE ENESEKONTROLLI TEST.

TESTIN ENNAST!

(kliki nupule)