Üldmenüü
Facebook
Õpiobjektide menüü
Tartu Uus Teater: Autori surm

Tartu Uus Teater: Autori surm

Valgre02Täna, 7.oktoobril möödub 100 aastat helilooja Raimond Valgre sünnist. Esmaspäevast neljapäevani toimuvad Tartu Uues Teatris etendused, mis jutustavad loo legendaarsest heliloojast ja akordionimängijast.

ETENDUSED

7 / 8 / 9 / 10 oktoober

Laval kohutavaimate aastate vennaskond:
ARDO-RAN VARRES
HELGUR ROSENTHAL
MART AAS

Lavastaja IVAR PÕLLU
Kunstnik KRISTIINA PÕLLU

Raimond Valgre 100. juubeli puhul
Proovisaalis avatud RAIMONDI JAZZBAAR, kus mängivad akordionistid Maimu Jõgeda ja Erik Nisu.

Esmaspäeval, 7.10 on Raimond Valgre 100. aastapäev. Kuid ta ise on juba ammu läinud ja ammu legendiks muutunud. Teistmoodi elades oleks võinud ta veel olla meie seas. Kuidas see nii läks?

Mis elu elas Raimond Valgre ise ja mitu elu elame meie, tema kuulajad, tema eest? Kas pole liiga palju küsitud endalt ja kosmoselt, mis oleks võinud Raimondist saada, kui ta oleks pääsenud Ameerikasse? Aga miks me ei küsi, mis oleks võinud temast saada, kui sõja oleks võitnud Saksamaa? Või mis oleks võinud temast saada, kui ta oleks suutnud nõukogude muusikat kirjutada ning meie päevini ellu jääda? Või kui ta oleks keerulistel aegadel hoopis abiellunud Niinaga ja loobunud muusikast?
Mis kõik oleks võinud veel juhtuda? Kas meil oleks siis armastatud Raimond Valgret?
Kui Valgre on armastatud romantiline kangelane eesti popmuusikas – ja sellisena vajalik – kas võib siis öelda, et tema elu oli õnnestunud just nii, nagu see oli, kõiges oma kohutavuses.

Lavastus ei jutusta Raimond Valgre traagilist ja ikoonilist elulugu, vaid elustab tema elamata jäänud elud ja tema muusika varjatud allhoovused. Need on lood muusikast ja valikutest. Need on lood autorist ja tema surmast. Ja need on lood meist, Valgre lugejatest-austajatest, kes me üha ajalugu ümber kirjutame ning oleme Valgrest teinud traagilise Autori, kuid ei suutnud teda aidata tema eluajal.

Lavastus on kahes vaatuses ning mängu on haaratud terve teatrimaja. Mängu tuleb ka maja ajalugu spordisaalina ning samas paigas asunud Tartu Pühavaimu kiriku kohavaim (loe Lai 37 maja ajaloo kohta pikemalt siit). Ruumispetsiifilisuse tõttu ei mängi me lavastust väljaspool Tartut ning päris kindel on, et rohkem lisaetendusi plaanis ei ole.

Piletid eelmüügis  Piletilevis