Üldmenüü
Facebook
Õpiobjektide menüü

Interpreedid

Info nägemiseks vajuta küsimuse taga olevale noolekesele.

EESTI AKORDIONISTID

RAIMOND VALGRE

RAIMOND VALGRE

(7.oktoober 1913- 31.detsember 1949)

Valgre02

Raimond Valgre  oli eesti akordionist, kes kogus rohkem tuntust heliloojana. Tema lood on muutunud üldrahvalikeks lauludeks. Juba lapseeas huvitus ta muusikast: mängis klaverit, akordionit, trumme ja kitarri.

Aastal 1931 lõpetas ta Tallinna Riigi Ühistehnikagümnaasiumi ehitustehnikakursuse. Pärast kaitseväeteenistust Pioneerpataljonis algas tema kutselise muusiku tee mitmetes restoraniansamblites.

Teise maailmasõja ajal kuulus ta Eesti laskurkorpusse. Valgre on maetud Tallinna Metsakalmistule.

Valgre01

Raimond Valgrest on tehtud eluloofilm “Need vanad armastuskirjad” ning lavastus “Autori surm” Tartu Uues Teatris.

Aastal 1988 avati Raplas Valgre kodumajal mälestustahvel. 2008. aastal avati Pärnus Raimond Valgre mälestusmärk (skulptor Rait Pärg).

Raimond Valgre tuntumad laulud on Muinaslugu muusikas, Õige valik, Helmi ja Saaremaa valss. Tema lugu Muinaslugu muusikas tuli ettekandele ka 2002.aastal Eestis toimunud Eurovisiooni lauluvõistlusel.

ARNE OIT

ARNE OIT

(3. detsember 1928 – 28. november 1975)

Oit01

Arne Oit  oli eesti helilooja ja akordionist.

Aarne Oit alustas muusikaõpinguid Tallinna Muusikakoolis. Kompositsiooni õppis ta Tallinna Riiklikus konservatooriumis Mart Saare ja Heino Elleri juures ja lõpetas 1956.aastal. Kooli kõrvalt õppis ta iseseisvalt akordioni mängima.

1947. aastal alustas ta kutselise akordionistina tegevust restoranis Du nord. Aaastatel 1947- 1949 kuulus ta ansamblisse Rütmikud ja viljeles improvisatsioonilist jazzi. Hiljem kuulus ta veel Eesti NSV Riikliku Filharmoonia estraadiorkestrisse ja Eesti Raadio instrumentaalansamblisse. Ta oli eesti üks parimaid jazzimprovisaatoreid. Lisaks pillimängule koostas ta ka mitmeid kogumikke nagu Tantsurütmis, Kutse tantsule ja Laulge kaasa!

Tema tuntumad laulud on  Suveöö, Lõke preerias ja Unustiste jõel.

TIIT KALLUSTE

TIIT KALLUSTE

02.aprill.1962

Kalluste02

Lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli 1981. a. ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1986. a. Samast aastast alates tegutsenud vabakutselise muusikuna. Töötanud 1997-2007 Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõuna, alates 1998. a. G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli ning 2004. a. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia akordioni ja improvisatsiooni õppejõud. 1999-2011 Eesti Akordioniliidu president, 2001-2007 Põhjamaade luulefestivali muusikaline kujundaja.

 

Tiit Kalluste on isikupärase ja omanäolise akordionistina olnud oma instrumendil suunanäitajaks ning teerajajaks improvisatsioonilise muusika vallas. Improvisatsioonilist muusikat ja jazzi mängiva akordionistina on ta esinenud mainekatel festivalidel ja kontserdilavadel Balti- ja Põhjamaades, Euroopa suurlinnades, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Aasias ning Venemaal.

Pärast esimest ülesastumist tudengina festivalil “Tudengijazz” (1982) järgnesid koostööd paljude muusikutega mitmetes jazzi mängivates projektides ning

omanimelise jazzgrupi Tiit Kalluste Jump Band moodustamine. Selle koosseisuga on salvestatud heliplaadid on Pump Jump Fellows (1999) ja Spécialité Française/Prantsuse spetsialiteet (2008).

1997.a. sündis koostöös saksofonist Villu Veskiga laialdast rahvusvahelist vastukaja leidnud projekt “Põhjala saarte hääled”, millega esinetud mitmekümnes välisriigis. Kolmel heliplaadil salvestatud originaalmuusikat on muuhulgas kasutatud ka mitmetes kino- ja telefilmides (ETV, Parkfilm, MA.JA.DE Filmproduktion).

Teise suurprojektiga Tango Nuevo/ Jazz’n'Tango, kaastegevaks Daniel Pipi Piazzolla (löökpillid, Argentiina) on esinetud Euroopa suurlinnades Pariisis, Luxemburis, Brüsselis, Antwerpenis ning Eesti suurematel kontserdilavadel. Kontsertsalvestus Tiit Kalluste ja Villu Veski muusikaga on salvestatud DVD-l “Tango Nuevo” (2003) ja CD-l “Mi tango en Buenos Aires” (2005).

Tekst on pärit aadressilt: http://www.jazz.ee/author/tiit-kalluste/

Tiit Kalluste Youtube: www.youtube.com/tiitkalluste

HENN REBANE

HENN REBANE

 

Henn RebaneRebane02Henn Rebane on lõpetanud Georg Otsa nimelise muusikakooli ja Eesti Muusikaakadeemia. Ta on väga mitmekülgne akordionist ja mänginud akordionimuusikat väga erinevatest žanritest.

Ta on andud soolokontserte paljudes riikides ning esinenud ka Tallinna Kammerorkestriga. Lisaks tavalisele akordionile võttis 1981.aastal kasutusele synthakordioni ning hiljem midi- ja valikbassidega akordioni.

Ta on olnud Eesti esimeste rahvsvaheliste akordionifestivalide idee autor ja organiseerija ning väljaandud mitmeid noodikogumikke.

Henn Rebane on ka Eesti Akordioniliidu looja.

Rohkem infot: www.hennrebane.ee Intervjuu: www.ohtuleht.ee

JAAK LUTSOJA

JAAK LUTSOJA

18.mai 1971

Lutsoja02Jaak Lutsoja on eesti akordionist, helilooja ja pedagoog. Ta on õppinud akordioni Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi muusikaklassis ja Georg Otsa nimelises muusikakoolis. 1997.aastast tegutseb vabakutselise muusikuna. Lisaks on Lutsoja Saue muusikakooli, Taru Heino Elleri nimelise muusikakooli ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia õppejõud.

Lutsoja01

Jaak Lutsoja on mänginud erinevates koosseisudes ja andnud lisaks Euroopa riikidele kontserte ka Venemaal ja Ameerika Ühendriikides. Ta on musitseerinud koos selliste muusikutega nagu Oleg Pissarenko, Erkki Otsman, Siiri Sisask, Silvi Vrait, Jaak Jürisson, Karl Madis, Tõnis Mägi, Hedvig Hanson ja Henn Rebane. Ta on osalenud ka mitmetel rahvusvahelistel konkursitel.  Vanemuise tantsuetenduses Carrrrmen, millele kirjutas muusika Ardo Ran Varres , oli laval orkestri asemel akordionist Jaak Lutsoja.

2010.aastal andis ta välja esimese sooloplaadi Contrarian Grooving, mis valiti 2011.aasta septembris Euroopa Jazziraadio nädala plaadiks.  2013.aastal valmis Jaak Lutsoja Quintetil koostöös ooperilaulja Kersi- Ala Murriga argentiina tangodest inspireeritud plaat Adios Nonino.

KÜLLI KUDU

KÜLLI KUDU

6.veebruar 1975

Külli Kudu õppis akordionimängu H. Elleri nim. Tartu Muusikakoolis Uno Arro juhendamisel (1990-1994) ning seejärel Soomes Sibeliuse Akadeemias (1994-2000), mille lõpetas magistrikraadiga. Matti Rantaneni akordioniklassis. Hiljem täiendas end Kopenhaageni Kuninglikus Konservatooriumis James Crabbi ning Geir Draugsvolli käe all.

1996. aastal pääses K. Kudu Eesti noorte intserpreetide konkursil “Con Brio” finalistide hulka. 1997 aastal saavutas ta III koha rahvusvahelisel akordionisolistide konkursil “Oslofjord 97″ Norras. Kudu01 Alates 2000. aastast tegutseb Külli Kudu pedagoogi ja interpreedina Tartus. On alates 2000. aastast H. Elleri nim. Tartu MK ja alates 2002 ka EMTA Tartu filiaali pedagoog – akordionialase kõrghariduse rajaja Eestis. Esinenud erinevatel festivalidel. Tema repertuaaris on põhiliselt nüüdismuusika. Ta on toonud esiettekandele mitmete eesti noorte heliloojate teoseid (nt. Lauri Jõeleht, Mirjam Tally, Timo Steiner, Malle Maltis, Kairi Kosk).

Külli Kudu: „Modernse akordionimuusika mängimise traditsioon on Eestis veel väga lühike. Mäletan endagi õpingutest, et Soome minnes, Elleri-kooli ajal modernset muusikat üsna vähe kuulnuna, oli lugu, kus polnud meloodiat, mulle täielikuks šokiks. Aga mul oli väga tark õpetaja ja paari aastaga õppisin seda muusikat väga hindama. Nüüd ma ei kujutaks ennast interpreedina ettegi ilma modernset muusikat mängimata.”

Interpreedi tegevus on teda peale soolokavade sidunud ka mitmete kammermuusika kooslustega. Ta on koos musitseerinud Heli Reimanni, Taavo Remmeli, Heiki Mätliku, Urmas Vulpi, Kristel Eeroja-Põldoja ja paljude teistega.

2002-2009 aastatel on korraldanud Külli Kudu festivali “Akadeemiline Akordion Kontserdilaval”, mille peamine eesmärk on näidata ja propageerida akordionit klassikalise muusika instrumendina. Selle fesitivali külalisteks on olnud näiteks Soome tippakordionistid Matti Rantanen, Sofia ja Katariina Ahjoniemi. Korduvalt on festivali külastanud Sibeliuse akadeemia akordioniüliõpilased. (Tekst pärineb Heino Elleri nimelise muusikakooli kodulehelt)

REET LAUBE

REET LAUBE

 

Laube01Laube02Reet Laube alustas muusikaõpinguid  Võru muusikakoolis. Ta on lõpetanud  Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Taani Kuningliku Muusikaakadeemia.

Reet Laubele meeldib mängida sooloakordionile kirjutatud muusikat kui ka kammermuusikat. Ta on mänginud erinevaid stiile alates klassikalisest ning lõpetades kaasaegse ning kergema muusikaga. 2012.aastal andis ta välja plaadi „Lähenemine“.

Koduleht:  reetlaube.webs.com

 

AKORDIONISTID MAAILMAS

ART VAN DAMME

ART VAN DAMME

09.aprill.1920-15.veebruar.2010

Artvandamme01Art van Damme oli ameerika  jazzakordionist. Ta oli sündinud Michiganis kuid hakkas akordioni õppima peale kolimist Chicagosse 1934.aastal. 1941.aastal liitus ta Ben Bernie ansambliga, kus mängis akordionit. Ta on seadnud palju Benny Goodmani muusikat akordionile. Aastatel 1945-1960 mängis ta erinevates raadio- ja telesaadetes.  Ta on lindistanud 130 15- minutilist omanimelist saadet The Art Van Damme Show NBC raadio jaoks.

Art van Damme on andnud palju kontserte lisaks Ameerikale ka Euroopas ja Jaapanis.

VAATA JA KUULA:

http://www.youtube.com/watch?v=MNCM_dBeWQk

RICHARD GALLIANO

RICHARD GALLIANO

12.detsember.1950

Galliano01Galliano02Richard Galliano on prantsuse akordionist. Lisaks akordionile mängib ta ka trombooni, bandooniumi ja klaverit. 

Richard Galliano alustas akordioniõpinguid juba neljaaastaselt.  Pärast õpinguid Nizza Muusika Akadeemias hakkas ta kuulama jazzmuusikat. Eriti vaimutas teda trompetimängija Clifford Brown. Richard Gallianot vaimustas tema toon ja dünaamika ning ta tahtis seda akordioni peal jäljendada.

Ta on teinud koostööd paljude muusikutega nende hulgas ka Chet Bakeri, Ron Carteri, Michael Petrucciani ja Toots Thielmansiga.

DINO SALUZZI

 DINO SALUZZI

20.mai 1935

Saluzzi01Dino Saluzzi sündis 20. mai 1935 Argentiina linnas nimega Campo Santo. Tänu muusikust isale hakkas ta bandooniumi mängima juba varajases lapsepõlves. Suure osa oma noorusest elas ta Buenos Aireses ning mängis seal Radio El Mundo orkestris. Väiksemate koosseisudega tuuritamise kõrval mängis ta raha teeenimiseks ka erinevates orkestrites. Tänu sellele saavutas ta oma stiili, mis tegi temast juhtiva bandooniumi mängija Argentiina folk ja avangard muusikas. Esimesed salvestused tegi ta alles 70ndatel.

LUDOVIC BEIER

LUDOVIC BEIER

Beier01Ludovic Beier on sündinud Prantsusmaal aastal 1978. Teda võib näha esinemas suurtel festivalidel üle terve maailma koos suurte džässi nimedega. Džässi avastas ta enda jaoks juba varakult ja seda just kuulates Chick Coread, George Duke’i, Charlie Parkerit, Miles Davist ja George Bensonit, kes kõik on olnud talle suurteks mõjutajateks läbi tema õpingute. Tema karjääri alguseks võib pidada kontserti Euroopas, kus ta mängis kõrvuti legendaarse kitarristi Angelo Debarrega. Ludovic Beier on salvestanud mitmeid plaate ning esinenud koos nii mõnegi nimeka muusikuga nagu näiteks Herbie Hancockiga.

FRANK MAROCCO

 FRANK MAROCCO

02.jaanuar.1931-03.aprill.2012

Morocco01Frank Marocco oli Ameerika akordionist, arranžeerija ning helilooja. Teda peetakse üheks kõige rohkem salvestatud akordionistiks maailmas. Akordionit asus ta õppima seitsme aastaselt vanemate suunitlusel. Tänu üheksale aastale klassikalise muusika õppimisele saavutas ta hea tehnilise taseme. Peale akordioni õppis ta ka klarnetit ja klaverit. 17. aastaselt võitis ta Chicago Musiclandi festivalil esikoha. Auhinnaks oli esinemine koos Chicago Pops Orkestriga ning võimalus mängida Chopini “Fantaasia Impromtut”. Marocco edu innustas teda alustama profesionaalse muusiku karjääri. Alates sellest ajast on ta teinud kaasa mitmetes koosseisudes sealhulgas kuulsa ansambli Pet Shop Boysiga, kellega koos ta mängis praeguseks üle maailma tuntud plaadil “Pet Sounds”. Muidugi on ta ka välja andnud soolo albumi, mis kannab nime “Verve”.

>

PIETRO DEIRO

PIETRO DEIRO

1888-1954

Derio01Pietro Deiro oli 20.sajandi üks kõige olulisemaid akordioniste.

Ta sündis 1888.aastal Salto Canaveses Itaalias. 1907.aastal emigreerus aga Pietro Deiro Ameerika ühendriikidesse. 1908.aastal hakkas ta Seattles mängima diatoonilist nuppakordioni, kuid pärast venna saabumist ameerikassa hakkas ka tema mängima tavalist piano-akordioni. Mõlemast vennast said oma ringkonnas kuulsused.

Pietro Deriro lindistas mitmeid plaate Victor Talking Machine Company all. Suure majanduskriisi ajal õnnestus tal avada New Yorgis oma stuudio Accordion Music Publishing Company, mida hiljem tundi lihtsalt Pietro Deiro stuudio nime all. Ta oli Ameerika akordionistide assotsatsiooni esimene president ja kutsus ennast „akordioni isaks“.