Üldmenüü
Facebook
Õpiobjektide menüü

Akordioni hooldamine, parandamine ja helindamine

Vastuse nägemiseks vajuta küsimuse taga olevale noolekesele.

PARANDAMINE

KAS PILLI VÕIB ISE PARANDADA?

Pilli võib parandada ainult siis kui oled täielikult kindel, et saad sellega hakkama. Pilli oskamatu parandamine võib pillile hoopis kahjulikult mõjuda.

MIS JUHTUB, KUI PILL VETT SAAB?

Selliseid olukordi tasuks vältida. Kui aga pill vett saab, siis esimese asjana tuleks pilli kuivatada ning lõõtsaga õhutada ja kuivatada nii palju kui võimalik. Kui vett saab puitklaviatuur, siis hakkab klaviatuur paisuma ning seda päästa enam ei anna.

KUIDAS PILLIRIHMADESSE AUKE JUURDE TEHA?

Pilli rihmadesse tuleb auke juurde teha naaskliga. KKK13

HOOLDAMINE

MIDA TEHA KUI PILLI KEEL EI VASTA?

KKK01 Ilmselt on sel juhul keele vahele sattunud praht. See väljendub enamasti selles, et teatud registriga lõõtsa lahti või kinni lükates ei tule pillist heli välja. Kui sul on olemas mõningad teadmised akordionist ja julged pilli lahti võtta, siis võid ise keele ära puhastada. Tavaliselt piisab vaid keele puhtaks puhumisest, kuid puhuda ei tohiks nii palju, et niiskuse kiht keele peale tuleks, sest siis võib keel roostetama hakata. Uutel pillidel on õhukene silikonõli kiht keeltel, ka seda ei tohi maha nühikda. Kui puhumine ei aita võib õrnalt keelt painutada, et õhk hakkaks läbi käima.

MILLEGA PEAKS PILLI PUHASTAMA?

Peale harjutamist või esinemist peaks pilli klahvid lapiga õrnalt ära puhastama kuna klahvidele jääb sõrmerasu, mis aja möödudes klahve söövitama hakkab.

MILLIST PUHASTUS VAHENDIT VÕIB PILLI PUHASTAMISEKS KASUTADA?

Head puhastusvahendid on Pledge ja Pronto. Need eemaldavad hästi mustad jäljed ja neid võib kanda otse plastik pindadele.

KKK06 KKK07

KAS AKORDIONI VÕIB PUHASTADA EKRAANI PUHASTUSVAHENDIGA?

Kuna pillide puhastamise puhul pole vaja staatilist voolu neutraliseerida, siis ei ole otseselt vajalikud ekraani puhastamiseks mõeldud tooted. Samas võib neid kasutada pilli puhastamiseks.

KAS KITARRI PUHASTUSVAHEND SOBIB AKORDIONI PUHASTAMISEKS?

Jah. Kuigi akordion ja pill on erinevad, siis võib akordioni puhastamisel kasutada ka kitarripuhastusvahendeid.

KAS ATSETOON SOBIB PILLI PUHASTAMISEKS?

Atsetooniga ei tohiks kindlasti pilli puhastada. Atsetooniga puhastades pilli kattev plastik sulab ja mustus sulab ka sisse. Atsetooniga puhastamine rikub pilli.

KKK08

KUIDAS PILLI SEESTPOOLT PUHASTADA?

Pilli oleks seestpoolt kõige parem puhastada pintsliga. Kui pilli sisse on aastatega kogunenud palju tolmu, võib kasutusele võtta ka tolmuimeja ning sellega õrnalt tolmu võtta. Võimalusel tuleks pilli tihedamini hooldada. See hoiab ära tolmuosakeste sattumise keelte vahele ning keeled ei jä „kinni“. Ka muusikakoolide pille tuleks puhastada.

Pintsel peale pilli puhastamist:

KKK09

MIS JUHTUB, KUI PILLI EI PUHASTA SEESTPOOLT?

Pilli sisse koguneb palju tolmu, mis võib keelte vahele minna. Selle tagajärjel pilli keeled enam ei vasta.

KKK10

KAS LÕÕTSA VAHESID VÕIB TOLMUIMEJAGA PUHASTADA?

Jah, lõõtsavahesid võib ka tolmuimejaga puhastada. KKK11

AKORDIONI PUHASTAMINE

IMG_0354

HOIDMINE

KUS PEAKS HOIDMA PILLI?

Pilli on kõige parem hoida ruumis, kus on loomulik hingamine ja talvel ahjuküte. Kütteperioodil tuleks pilli hoida ahjust ja radiaatoritest võimalikult kaugel. Kuivemates ruumides on soovitatav kasutada ka niiskuspulka. Niiskuspulk tuleks panna koti või kasti sisse registrite juurde mähituna. Soovitatav on lugeda instruktsioone, mis on niiskuspulgaga kaasas. Pilli hoidmine kütteta ja niiskes ruumis mõjub pillile kahjulikult.

KUIDAS PEAKS HOIDMA PILLI?

Kui pill käest maha panna, siis tuleks pill toetada basside pool olevatele „jalgadele“. Nii ei saa pill kriimustusi ja on maas kõige kindlamalt. Kui panna pill püsti, võib see saada kriimustada ja kukkumisoht on suurem.

ÕIGE:KKK02 VALE:KKK03

TRANSPORT

KUIDAS PILLI TRANSPORTIDA?

Kindlasti on pilli parem transportida kohvris kuna see on tugevam kui seljakott. Kohver kaitseb pilli paremini väliste vigastuste eest. Samas ei tohiks pilli transportida ratastega kohvris ebatasasel teel. Kohvri vedamisel saab pill põrutada ning keeled võivad ära kukkuda.

Pillikott:KKK04  Kohver:   KKK05

KAS PILLI VÕIB ÖÖSEKS AUTOSSE / BUSSI JÄTTA?

Pilli ööseks autosse jätmine pole pillile hea kuna välisõhk läheb niiskeks ja temperatuur langeb. Samas peab ettevaatlik olema ka suvel. Pilli ei tohiks jätta päikse kätte autosse. Temperatuur autos võib tõusta väga kõrgeks, mille tagajärjel vaha, mis hoiab kinni pillikeeli sulab ja valgub keele peasse laiali. See rikub pillikeeled.

MILLELE TULEKS TÄHELEPANU PÖÖRATA PILLI TÕSTMISEL?

Pilli ei tohi kunagi maha asetada kolksuga. Pilli tõstmisel tuleks kinni võtta pilli korpuse äärest ning tunnetada ise enne pilli mahatõstmist põrandat. Kindlasti ei tohi pilli tõsta vaid ühest rihmast kinnihoides, sest see võib lahti tulla ja seejärel pill kukub. Pilli kasti või kotti tõstes tuleks jälgida, et registrid ega klahvid ei jääks kusagile ääre taha kinni.

KAS PILLIKOTIS VÕIB KA NOODIPULTI VEDADA?

Pillikott ja kohver on mõeldud pilli transportimiseks. Noodiraamatud või –puldid võivad registrite taha kinni jääda või bassinupud sissevajutada.

ESINEMINE

KAS AKORDIONIT VÕIB KA VÄLJAS MÄNGIDA?

Korralkud džässi ja klassikapillid on mõeldud siseruumides mängimiseks. Juba mõni esinemine võib rikkuda pilli keele kui ventiili. Kallid itaalia pillid on täisnahkventiilidega. Väljas mängides aga võib nahk niiskeks minna, nahk venib, kuivab ja läheb jäigaks.

MIDA TEHA, KUI IKKAGI ON VAJA VÄLJAS MÄNGIDA?

Peale mängimist tuleb pill viia siseruumidesse kuiva õhu kätte. Peale seda võiks lõõtsa liigutada tühjalt mõned minutid. Nii saab niiskuse pillist välja. Peale seda kui kuiv õhk on lõõtsas tasuks ka heliredelid kromaatiliselt „tutti“ registriga läbimängida. See kuivatab pillikeeled. Unustada ei tohiks ka basse.

MIDA TEHA, KU VÄLJAS ESINEMISI ON PALJU?

Kui väljas esinemisi erinevatel üritustel ja rongkäikudes on palju, tasuks muretseda selle jaoks eraldi pill.

MIDA TULEKS TEHA ENNE ESINEMIST?

Esinemispaika jõudes ei tasuks kohe mängima hakata. Enne mängimist tuleks lasta pillil pool tundi seista ning enne mängima hakkamist neli –viis kora lõõtsaga õhku läbi lasta. Nii harjub pill ruumis oleva õhuga ning keeled setivad paika.

MIDA TULEKS TEHA PEALE ESINEMIST VÕI HARJUTAMIST?

Pärast iga pilli kasutust võiks endale harjumuseks võtta klahvide ja nuppude puhastamise. Kõige parem on pilli puhastamiseks 100% puuvillast lapp. KKK12

HELINDAMINE

KUIDAS AKORDIONIT VÕIMENDADA?

Akordioni võimendamiseks on olemas erinevaid võimalusi.

Osadele pillidele on mikrofonid tehase poolt juba sisseehitatud. Sellisel juhul on võimendamine kõige lihtsam. Tuleb vaid pill ühendada „pulk“- juhtmega võimendisse.

MILLISED NÄEVAD VÄLJA MIKROFONID, MIS ON AKORDIONI SEES?

Pildil akordion, millele on mikrofonid sisseehitatud.

KKK15

Pildil oleva väljundi abil saab pulk- juhtmega akordionist heli kätte. Seejärel tuleb juhe ühendada helipuldi “input” sisendisse.

Mikrofonid akordioni sisemuses:

KKK16

MILLISEID MIKROFONE ON VÕIMALIK AKORDIONI KÜLGE PANNA?

Väga levinud on ka „hanekaela“ kujuliste mikrofonide kinnitamine pilli külge. See tagab parema heli kui sisemised mikrofonid. Mikrofone paigaldades tuleb need suunata täpselt sinna, kust pillil heli välja tuleb. Vastasel juhul võimendab mikrofon ümbritsevat. Akordioni võimendamiseks võib kasutada ka mikrofone, mis on mõeldud teistele pillidele.

Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=Vt8GpqLdId4

KKK17

KAS MÄNGIMISE AJAL ON VÕIMALIK REGULEERIDA BASSI JA PAREMA KÄE TUGEVUST?

Välistel mikrofonidel on tavaliselt kaasas ka „jagaja“, mille kaudu heli pulti läheb. See võimaldab reguleerida eraldi nii bassi kui ka parema käe valjudust.

KKK18

KUIDAS ON VEEL VÕIMALIK AKORDIONI HELINDADA?

Kolmas võimalus on võimendada pilli kasutades mikrofone, mis seisavad mikrofonijalal. Need on sobilikud siis kui laval on vähem „lärmi“, kuna nad püüavad heli ka eemalt. Seega võivad nad võimendada muud laval toimuvat.

Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=-L60ODcC7R0

KKK19

Kui oled läbi töötanud teoreetilise materjali akordioni hooldamisest ja helindamisest, tee enesekontrolli test.

TESTIN ENNAST!

(kliki nupule)